22 Temmuz 2009 Çarşamba

Taklitlerinden Sakınınız - Jan Saudek

Yaşayan bir efsane olarak değerlendirebileceğim Jan Saudek. Sanat fotoğrafının sanırım 50lerden beri hala oldukça sık taklit edilmeye çalışılan isimlerinden bir tanesi. Hem fotoğraflarına seçtiği konuları ele alış biçimi, hem de kullandığı teknikler günümüzde hala "simüle" ediliyor. Kendisinin bundan 40 yıl kadar önce analog yöntemlerle oluşturduğu estetiği günümüzde birçok amatör, hatta bazen profesyönel fotoğrafçılar dijital ortamda tekrar üreteriyorlar. Benim merak ettiğim acaba kimi taklit ettiklerinin ya da aslında burda daha önce de söylediğim gibi "simüle" ettiklerinin ne kadar farkında bu insanlar?

Nan Goldin, Francesca Woodman, burada daha önce bahsettiğim Andres Serrano, Jan Saudek, Andre Kertesz, Man Ray, Hans Bellmer ve belki şu anda aklıma gelmeyen birkaç fotoğrafçı daha... Kendilerince oldukça aykırı ve farklı tatlar yakalamış ve sıkça taklit edilen fotoğrafçılar. Bunların dışındaki fotoğrafçıların da çok keskin farkları olmadığını söylemiyorum bu arada yanlış anlaşılmasın. Fakat benim gözlemim en çok taklidi olan sanatçıların bunlar olduğu. Ve ne yazık ki çok bilinçsiz bu.

Türkiye özelinde örnek vermek gerekirse mesela benim Saudek'i en çok taklit ettiğini düşündüğüm fotoğrafçılardan bir tanesi Mehmet Turgut. Muhtemelen kendisi Saudek'ten haberdardır ama onu taklit etmeye çalışan onlarca belki yüzlerce Türk amatör zavallı acaba biliyorlar mı Saudek kimdir? Umarım geç de olsa öğreniyorlardır.

Hiç yorum yok: